VÝSTAVA ZA PŮVABEM LIDOVÝCH KROJŮ

V prostorách externí expozice rýmařovského muzea v budově textilky Hedva Český Brokát proběhne v termínu od 25. května do 30. září 2021 výstava Romany Habartové ZA PŮVABEM LIDOVÝCH KROJŮ.

Vernisáž s programem se uskuteční 17. 7. v 14.30.

Autorka výstavy Romana Habartová představí 50 postav kompletně oděných do jí zpracovaných rekonstrukcí krojů převážně z území Slovácka (Střílecko, Kyjovsko, Břestecko, Kunovicko, Hradišťsko, Brodsko, Ostrožsko, Strážnicko, Horňácko, Veselsko, Vizovicko) z let 1820–1930, kdy tradiční lidový oděv dosáhl svého výtvarného vrcholu.

Vedle povídání nad konkrétními komplety bude připravena prezentace procesu přípravy projektu s ukázkami tvorby jednotlivých kusů, s představením vybraných rukodělných tvůrců a jejich specifických textilních výrobních postupů.

Součástí programu budou také skutečné ukázky textilní tvorby v podání mistrů řemesla, např. Gabriela Mahdalová – cifrování, Iveta Popelková – práce s flitrovanou portou, Jarmila Matyášová – skládání rukávců, Marie Skrežinová – výroba textilního kvítí a další.

Akce probíhá díky projektu Technotrasa Surová krása, který je spolufinancován Moravskoslezským krajem a městem Rýmařovem.

Date

7. květen 2021