ADRIENA ŠIMOTOVÁ - JINDŘICH ŠTREIT: SPOLEČNÁ SETKÁ(VÁ)NÍ, 2.3.-28.4.2024

ADRIENA ŠIMOTOVÁ - JINDŘICH ŠTREIT: SPOLEČNÁ SETKÁ(VÁ)NÍ, 2.3.-28.4.2024

Necelá dvoustovka návštěvníků z Rýmařovska, Šumperku, Bruntálu, Olomouce, Zlína či Prahy naplnila prostory rýmařovského muzea v sobotu 2. března u příležitosti otevření první letošní výstavy v Galerii Octopus. Nebývalý počet návštěvníků přilákala jména vystavujících, kteří patří k nejvýznačnějším osobnostem českého umění, jakož i otevření muzea po čtyřměsíční renovaci prostor stálých expozic.

Osobnost světově uznávaného sovineckého fotografa Jindřicha Štreita (*1946) netřeba dlouze představovat. Autor, jenž má na kontě více než 1550 autorských výstav a jemuž vyšla necelá stovka knih a stovka katalogů, je zastoupen v nejvýznamnějších sbírkách počínaje Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze, Moravskou galerií v Brně, konče MOMA v New Yorku či Národní galerií ve Washingtonu. Jeho ikonické snímky vesnického života v dobách československého socialismu zhlédli diváci po celém světě. Nutno však stejnou měrou zdůraznit i Štreitovu výstavní činnost v Sovinci v letech 1974 až 2007, kdy z této postsudetské vesnice vybudoval významné a hojně navštěvované kulturní centrum, v dobách totality doslova svobodný ostrov nonkonformní kultury. A právě zde se výrazně překřížily cesty Jindřicha Štreita a Adrieny Šimotové (1926–2014), malířky, kreslířky, grafičky. Započala zde jejich Společná setká(vá)ní, jak zní název výstavy, zaujímající všechny galerijní prostory muzea.

Tři roky před sametovou revolucí stále ještě nemohla Adriena Šimotová veřejně vystavovat. Jindřich Štreit jí proto uspořádal výstavu – jako řadě zakázaných umělců – v galerii sovinecké školy, dostatečně vzdálené od centra dění a dozoru. Na vernisáž se sjelo ohromné množství návštěvníků nejen z regionu. Dodnes pamětníci vzpomínají, jak umělkyně při hudebním doprovodu dixielandové kapely Jana Knápka z Olomouce tančila a vůbec poprvé jezdila na koni půjčeném z jezdeckého oddílu Vladimíra Slámy. Od tohoto okamžiku se oba umělci pravidelně začali navštěvovat (v roce 2002 spolu vystavovali v Mnichově) a při těchto náhodných či smluvených setkáních Jindřich Štreit umělkyni fotografoval. Černobílé snímky zachované na negativech byly dlouhé roky uložené v autorově archivu a na veřejnost se dostaly vůbec poprvé, a to po pečlivém a časově náročném přeskenování Bohumilem Švédou a vyretušování Romanem Karlem, jenž vytvořil grafické zpracování katalogu k výstavě.

Jindřicha Štreita na výstavě zastupují zvětšené fotografie pocházející ze Sovince, Šternberku, Prahy či Mnichova. Na některých je s Adrienou Šimotovou rovněž zachycen, buď způsobem dnes tak oblíbené selfie fotografie (z roku 1987) či na snímcích Pavla Brunclíka, jemuž na chvíli svěřil svůj fotoaparát. Pavel Brunclík, nejbližší přítel, kurátor a pečovatel umělkyně v posledních letech jejího života, na vernisáži rovněž promluvil, a to z pozice čelního představitele a spoluzakladatele Nadačního fondu Adrieny Šimotové a Jiřího Johna (Jiří John byl významný grafik a malíř, manžel autorky).

Většinu plochy Galerie Octopus zaujímají kresby, grafiky a tisky Adrieny Šimotové, které nesou její značení a často také osobní věnování. Pokrývají dobu od roku 1968 do roku 2004. Vytvořeny jsou z autorčina nejoblíbenějšího materiálu – papíru – černého, šedého, žlutavého, bílého, hrubého, jemného, ručního či japonského. Osobitou formou trhání, prořezávání, stříhání, krčení, vrstvení, překrývání, protlačování a spojením s kresbou, vytlačováním tvarů, jejich frotážováním či obtiskáváním ve svých dílech nechává promlouvat lidské tělo a jeho části nebo zdánlivě obyčejné předměty nesoucí v sobě příběhy původních majitelů. Dílo Adrieny Šimotové, zdánlivě abstraktní, ryze humanistické jako snímky Jindřicha Štreita, vyjevuje naše prožívání na tomto světě s přesahem do sfér, jež nás překračují. V předvelikonočním postním období je výstava duchovním zážitkem, příležitostí ke ztišení a meditaci. Stihnete ji navštívit do 28. dubna.

Městské muzeum Rýmařov vás zároveň zve na podvečer se čtením literárních textů a básní Adrieny Šimotové v přednesu olomoucké herečky Ivany Plíhalové, jež se uskuteční v sobotu 20. dubna v 17 hodin.

Michal Vyhlídal

Rýmařovský horizont 3/2024

 

fotogalerie vernisáž

 

fotogalerie výstava

Date

17. leden 2024

Tags

ukončené

Partneři muzea