o expozici

Externí expozice Městského muzea Rýmařov v budově textilky HEDVA ČESKÝ BROKÁT

V roce 1890 nad tehdejší Císařskou (dnešní Opavskou) ulicí v Rýmařově založili bratři Adolf a Franz Schielové hedvábnický podnik, jenž nesl název Gebrüder Schiel. Úspěšná firma na výrobu hedvábnických výrobků (kravat, šatovek, brokátů aj.) se postupně rozrostla zhruba do dnešních rozměrů. Po roce 1945 byla jako německý majetek zkonfiskována, sloučena s dalšími menšími podniky a se sídlem v Moravské Třebové přejmenována na Henap, Brokát a následně Hedva. Dnes firma Hedva Český Brokát stále funguje a její dlouhou a složitou historii poznamenanou „vzestupy a pády“ připomíná externí expozice rýmařovského muzea, která se návštěvníkům otevírá každým rokem tři dny v týdnu od května do září.

První komorní expozici o tkalcovství v prostorách textilky vytvořila její designérka Martina Kohoutková v roce 2013. Její součástí byla také brokátová a vzorková místnost a reinstalovaná prodejna nákrčníků z Prahy ve stylu art deco.

O dva roky později zaměstnanci Hedvy a Městského muzea Rýmařov ve spolupráci s polským partnerem Muzeem Wsi Opolskiej w Opolu společně otevřeli expozici s názvem Dějiny textilnictví na Rýmařovsku včetně výstavy fotografií z mezinárodní fotografické soutěže na téma Textil. Vše díky získanému grantu z fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd na realizaci projektu „Krása, která zahaluje“.

V roce 2019 se prohlídková trasa rozšířila o expozici zaměřující se na technologii a výrobu látek, nese tedy název Jak vzniká tkanina a je umístěna v autentickém industriálním prostoru bývalé přípravny s původními sloupy a s tzv. schedovými střešními okny ve tvaru ozubení. V něm jsou k vidění původní stroje, historické předměty, stavy či současné brokátové výrobky. Na naučných panelech se návštěvník dozví o textilních materiálech, výrobě hedvábí nebo například z čeho se skládá a jak pracuje žakarský stav. Autorka koncepce Martina Kohoutková spolu s Kamilou Pánkovou a se svými žáky výtvarného oboru ZUŠ expozici doprovodili originálními díly tematicky se vztahujícími k textilu. Projekt „Rýmařov a Prudnik – města tkalců. Společné dědictví“ by opět nemohl být realizován, nebýt získané podpory z fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd.

Od roku 2019 je expozice zapojena do projektu Moravian-Silesian Tourism, s. r. o., konkrétně projektu Technotrasa Surová krása, jež má upozornit na specifickou krásu technických památek. Díky němu se expozice daří propagovat v celém kraji, ba i za jeho hranicemi. https://technotrasa.cz/

 

fotogalerie


Partneři muzea