DANIEL BALABÁN: HLEDÁNÍ OBRAZU, 29.4.-21.5.2023

DANIEL BALABÁN: HLEDÁNÍ OBRAZU, 29.4.-21.5.2023

V sobotu 29. dubna byla v Galerii Octopus rýmařovského muzea zahájena výstava kreseb, keramiky a obrazů významného ostravského malíře a pedagoga Daniela Balabána. V úvodu nejen na své první setkání s autorem zavzpomínal Petr Pokorný. Poté autor uskutečnil spontánní komentovanou prohlídku.

Před rokem v komorním prostoru Galerie Pranýř rýmařovského muzea vystavovalo třináct studentů ateliéru malby Ostravské univerzity, kteří strávili týden v Janovicích u Rýmařova. Zde v rámci plenérového výjezdu tvořili pod vedením svého profesora Daniela Balabána a asistenta Václava Rodka. Letos se Daniel Balabán (*1957), šumperský rodák, od roku 1962 usazený v Ostravě, do Rýmařova vrátil, tentokrát jako hlavní vystavující ve dvou sálech Galerie Octopus.

Petr Pokorný, iniciátor výstavy a dlouholetý Balabánův přítel, přišel s myšlenkou představit netypickou a méně vystavovanou část autorovy tvorby. Ten je totiž znám především jako malíř velkoformátových povětšinou figurálních kompozic. Poslední přehlídka jeho olejomaleb proběhla v Domě umění v Opavě (2023), Trafo Gallery v Praze (2022), Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě (2021) či v Galerii Václava Špály v Praze (2020). Balabán souhlasil, aby byla výstava v Rýmařově sestavena z kreseb, přípravných skic a zejména ze souboru keramických plastik (např. Dobrá pastýřka, Madona s Ganéšou, S bohem, vázy Quo vadis? či Anděl), které vystavuje velmi zřídka. Keramikou se přitom zabývá už od konce devadesátých let a sám si ji vypaluje od roku 2008.

Vedle keramiky s duchovními náměty doznívá velikonoční období také ve vystaveném souboru deseti temperových ilustrací vytvořených v roce 2012 pro první kompletní vydání českého překladu Jeruzalémské bible (Karmelitánské nakladatelství, 2013). Mimo Balabána ilustrace vytvořilo dalších deset výtvarníků (např. Jan Jemelka, Jan Knap, Jaroslav Šerých ad.). Návštěvníci si mohou vystavený výtisk prolistovat a reprodukce porovnat s originály.

Oslovení Balabána k ilustrování biblických příběhů není náhodné, autor totiž vyrostl v rodině evangelického vyznání. Víra a hledání odpovědí na otázky s ní spojené se mu tak staly základním tématem jeho obrazových kompozic. Během studia v tzv. speciálce prof. Františka Jiroudka na Akademii výtvarných umění v Praze, kam byl Balabán přijat z politických důvodů napočtvrté až v roce 1976, se zaobíral i dějinami umění, jež se mu staly dalším bohatým zřídlem námětů a inspirace (např. kresby Občané z Calais, Občanky z Calais, Holandské zátiší, Křest aj.).

Po absolutoriu v roce 1984 se vrátil do Ostravy. Na sklonku režimu spoluzaložil v jednom z ostravských hostinců s několika malíři a literáty skupinu Přirození (1988–1992). V letech 1993–2007 vedl ateliér malby na Katedře výtvarné tvorby Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. Od roku 2008 vede Katedru malby na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Daniel Balabán patří právem mezi nejvýraznější malíře své generace. O jeho věčném hledání obrazu se mohli návštěvníci přesvědčit do 21. května i na rýmařovské výstavě.

Michal Vyhlídal

Rýmařovský horizont 5/2023

 

fotogalerie vernisáž

 

fotogalerie výstava

Date

18. duben 2023

Tags

ukončené

Partneři muzea