MILOSLAV POŽÁR: SEX VE MĚSTĚ, 5. - 30. 9. 2020

MILOSLAV POŽÁR: SEX VE MĚSTĚ, 5. - 30. 9. 2020

Asi netřeba představovat osobnost geologa, všestranně nadaného umělce, kurátora a kulturního aktivisty Miloslava Požára, zvaný Mi Po (*27. 4. 1946 Náměšť nad Oslavou), který vyrůstal v Horním Městě a v Rýmařově žil až do roku 1994. Vystudoval geologii a hornictví, uměním se však zabýval již od dětských let, systematicky pak od roku 1962. Soukromě navštěvoval pražské ateliér významných výtvarníků Karla Nepraše a Bedřicha Dlouhého. Vedle toho se vášnivě věnoval mnoha dalším zájmům, jako například potápění, závěsnému létání (spolu s výtvarníkem Lubomírem Dostálem), sbírání přírodnin, entomologii, paleontologii, hudbě, fotografování ad. Ve výtvarné tvorbě začal nejdříve vytvářet grafiky, poté malby, kresby, díla ovlivněná americkým pop artem, keramické plastiky, vyráběl také kopie lidových hraček či užitou grafiku. V Rýmařově se aktivně podílel na kulturním životě. Při Domě kultury v roce 1987 spoluzakládal Klub amatérských výtvarníků, jenž zde uspořádal první kvalitní výstavy výtvarného umění. Byl také členem výtvarné skupiny Odjinud. V roce 1989 se významně podílel na založení rýmařovského Občanského fóra. Díky jeho iniciativě byla realizována plastika Otevřená brána rýmařovského rodáka a umělce žijícího v Německu Herberta Dlouhyho v křížení ulic Julia Sedláka a Divadelní či zakoupen reliéfní triptych Olbrama Zoubka do smuteční síně. Od roku 1994 žije na Vsetíně v bytě, na jehož balkónu píše básně, které smskami rozesílá přátelům, a fotí na mobil momentky do svých hlavních cyklů Balkón (v Rýmařově vystaven před pěti lety), Krajina, Portréty a Sex ve městě, který má nyní v Rýmařově svou premiéru.

Sex ve městě představuje autorův nejodvážnější a nejotevřenější fotografický cyklus. Neodkazuje na kultovní americký seriál ani se neodehrává v New Yorku, nýbrž na Vsetíně, jehož městské prostředí poskytuje pozorovateli Požárovi nespočet zajímavých motivů a momentů. Hlásí se k Duchampovu principu přetvářet (zdánlivě) bezvýznamné věci ve významné. Proto nenechává svůj mobil v kapse, když vidí nahé figuríny v obchodních výlohách, stránky pornočasopisů unášené ve větru po ulicích či vylepené reklamy kalkulující s ženskou nahotou; pózují mu také jeho přítelkyně. V postprodukci poté upraví fotografie do několik barevných variant. Stejně jako u Balkónu z nafocených snímků vybere příslušné dvojice, jejichž vztah a význam vysvětlují mnohdy vtipné a trefné názvy.

Požárovu výstavu doplňuje keramická plastika dlouholetého přítele, malíře a sochaře Lubomíra Dostála z Horní Loděnice, který sochu vytvořil přímo pro tuto příležitost. Nese příhodný název Sex na vesnici (Zatopená jezírka v Břidličné).

K výstavě vydal Spolek OCTOPUS a Městské muzeum Rýmařov za laskavé finanční podpory města Rýmařova katalog.

Michal Vyhlídal

Rýmařovský horizont 9/2020

fotogalerie vernisáž

 

fotogalerie výstava

 

Date

26. srpen 2020

Tags

ukončené

Partneři muzea