KOSTEL NAVŠTÍVENÍ PANNY MARIE,

KOSTEL NAVŠTÍVENÍ PANNY MARIE, "KAPLE V LIPKÁCH"

Česko-polská publikace Tomáše Lašáka z rýmařovského muzea a Aleksandry Kosmické z Muzea Wsi Opolskiej w Opolu Kostel Navštívení Panny Marie, "Kaple V Lipkách". Kościól Nawiedzenia NMP, "Kaplica V Lipkách" / Kościol z Greboszowa pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. / Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské z Greboszowa vyšla k výstavě V chrámové kráse, která proběhla v září 2020 v Muzeu Wsi Opolskiej w Opolu a v červnu 2021 je plánována v Rýmařově. Kniha vyšla v rámci projektu "Kulturní sblížení", který je spolufinancován z fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd a městem Rýmařovem.

Pro letošní rok připravilo Městské muzeum Rýmařov s dlouholetým partnerem Muzeem Wsi Opolskiej w Opolu projekt „Kulturní dědictví“, jehož harmonogram naplánovaných akcí nabourala koronavirová situace. Jarní akce musely být přesunuty na příští rok, ty letní už se podařilo uskutečnit. Mezi ně patřily dvě letní kina, vernisáž výstavy a křest knihy o kapli V Lipkách a opolském kostele sv. Kateřiny Alexandrijské.

Díky projektu „Kulturní dědictví“, který je spolufinancován z fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd a městem Rýmařovem, se uskutečnila dvě letní kina na janovickém zámku ve spolupráci se Střediskem volného času a vedením zámku, jež mělo v režii výběr filmů. Červencové promítání historického filmu Juraje Jakubiska Bathory se kvůli nepřízni počasí muselo z nádvoří přesunout do interiéru zámku. Srpnové promítání filmové klasiky nedávno zesnulého Jiřího Menzela Konec starých časů, vycházející z literární stejnojmenné předlohy Vladislava Vančury, pak proběhlo klasicky pod letním nebem.

V letně babí sobotu 12. září v Muzeu Wsi Opolskiej w Opolu proběhla vernisáž výstavy V chrámové kráse. Na panelech, které lze instalovat i do exteriéru, jsou představeny nejvýznamnější historická památka Rýmařova, kostel Navštívení Panny Marie zv. kaple V Lipkách a kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, který původně stával v obci Greboszow, v roce 1973 byl rozebrán, převezen do Muzea opolské vesnice, kde byl sestaven a opraven. Aleksandra Kośmicka a Tomáš Lašák o těchto církevních památkách napsali společnou česko-polskou publikaci, kterou na vernisáži slavnostně představili ředitelé obou muzeí Růžena Zapletalová a Jaroslaw Galenza za přítomnosti vedení města Rýmařova a polských hostů.

Výstava i publikace budou v Rýmařově představeny příští rok v rámci Noci kostelů.

Rýmařovský horizont 8/2020

logo EU PR 2019