SAMET. 30 LET OD SAMETOVÉ REVOLUCE V RÝMAŘOVĚ

SAMET. 30 LET OD SAMETOVÉ REVOLUCE V RÝMAŘOVĚ

Katalog vyšel k výstavě, která proběhla v galerii Pranýř rýmařovského muzea v termínu od 7. listopadu do 31. prosince 2019. Vydalo jej Městské muzeum Rýmařov za laskavé finanční podpory Ministerstva kultury ČR a města Rýmařova.

 

Po celý listopad probíhaly v Rýmařově akce, které připomněly významné výročí 17. listopadu 1989, kdy došlo k tvrdému zákroku bezpečnostních sil proti studentskému průvodu na Národní třídě. Tato událost se stala rozbuškou, která odstartovala sametovou revoluci, jež po měsíci a půl protestů, demonstrací a jednání vyústila v pád komunistického režimu a ve zvolení Václava Havla prvním nekomunistickým prezidentem od roku 1948.

Za laskavé finanční podpory Ministerstva kultury ČR a města Rýmařova vydalo rýmařovské muzeum k výstavě katalog, ve kterém jsou zobrazeny nejcennější předměty z výstavy. Katalog vyšel v den vernisáže, na níž byl zároveň pokřtěn za účasti místostarostky Rýmařova Lenky Vavřičkové a několika pamětníků, kteří v listopadu 1989 založili Občanské fórum v našem městě.

Výstava vyvrací to, co si někdy občané Rýmařova myslí, a sice že velké dějiny jdou mimo jejich město. Sametová revoluce zasáhla před 30 lety snad každý kout Československa. Ať přímo či nepřímo se dotkla každého. Rýmařov a jeho občané nebyli výjimkou, jak ostatně dokládají unikátní fotografie Bohumila Švédy, které, jak sám autor podotkl, spatřily světlo světa vůbec poprvé. Je na nich zachycen život ve městě v oněch ponurých a mrazivých dnech listopadu 1989, kdy rýmařovské ulice zdobily nápisy vyzývající Komunistickou stranu Československa, aby se po 41 letech absolutní vlády zřekla moci. Nápisy měly dodat větší odvahu občanům, kteří do té doby měli strach projevit veřejně svůj názor či se výrazněji zapojit do společenských změn v zemi.

Vedle snímků pana Švédy byly, podobně jako v prostorách rýmařovské radnice a gymnázia, vystaveny fotografie Jindřicha Štreita, který zachytil pochod zaměstnanců Státního statku z Vajglova do Ryžoviště v den generální stávky, v pondělí 27. listopadu.

Tomáš Lašák
Rýmařovský horizont 12/2019

 

Date

26. červen 2020

Tags

publikace

Partneři muzea